Jaki zegarek na rower wybrać?

0
1

Zima powoli dobiega końca. Wraz z nadejściem cieplejszej pory roku, wielu z nas wróci do wiosennych aktywności fizycznych. Jeśli i Ty postanowiłeś wyciągnąć z piwnicy rower, nie zapomnij o akcesoriach, które poprawią komfort jazdy. Szukasz dobrego zegarka na rodzinne wycieczki rowerowe? A może chcesz mieć dobry model na profesjonalny trening? W tym artykule przedstawimy jaki model zegarka najlepiej sprawdzi się na rower.

Zegarek na rower – czyli jaki?

Podczas wyboru odpowiedniego modelu zegarka na rower, zwróć uwagę na dwie kwestie – funkcjonalność i solidność wykonania. Zegarek powinien być odporny na szereg czynników zewnętrznych, jak upadki, otarcia czy czynniki atmosferyczne. Podczas wyboru czasomierza, dowiedz się z jakich materiałów został wykonany i zwróć uwagę na jego oprogramowanie treningowe. 

Wybierając zegarek, miej na uwadze poniższe właściwości:

 1. Mechanizm
 2. Wodoszczelność
 3. Szkiełko
 4. Wykonanie
 5. Funkcjonalność

Jaki mechanizm w zegarku na rower?

Mechanizm to podstawa przy wyborze zegarka na rower. Zachęcamy do wybrania mechanizmu kwarcowego, który zapewni odpowiednią precyzję chodu. Dobrym wyborem jest też mechanizm solarny, który za sprawą małych paneli słonecznych umieszczonych na cyferblacie zegarka, wykorzystuje do działania  wszelkie źródła światła. 

Aby ułatwić odczytywanie wartości na zegarku, wybierz tarczę z wysokim kontrastem kolorystycznym.

Wodoszczelność zegarków na rower

Wodoszczelność w przypadku zegarków na rower przyda się zarówno podczas ulewnych deszczów oraz w bezpośrednim kontakcie z wodą. Stopień wodoszczelności jest oznaczony na dekielku zegarka. Sygnatury, na które należy zwrócić uwagę to:

 • 5 ATM (50 M) – zegarek zniesie zanurzenie w wodzie i zachlapania, 
 • 10 ATM (100 M) – bezpieczny poziom wodoszczelności, który pozwala na pływanie z zegarkiem, a nawet nurkowanie. Jeśli planujesz ambitny trening w kontakcie z wodą, możesz być pewien, że zegarek z takim stopniem wodoszczelności nie ulegnie uszkodzeniu. 

Oczywiście wodoszczelności zegarków powyżej 10 ATM będą równie dobrym wyborem zapewniając bezpieczeństwo korzystania w każdych warunkach.

Wykonanie

Wybierając odpowiedni zegarek na rower, warto mieć na uwadze materiały wykorzystane podczas produkcji. Największy komfort użytkowania posiadają modele wykonane z tworzywa sztucznego. Elastyczność materiału nie będzie krępować ruchów. Jeśli uprawiasz sport wyczynowy, wybierz zegarek ze stali szlachetnej, który będzie bardziej odporny na otarcia i uderzenia.

Szkło

Równie ważne co mechanizm czy wykonanie jest szkiełko w zegarku na rower. Powinno ono przede wszystkim chronić tarczę i być odporne na zarysowania czy otarcia. Najlepiej sprawdzą się dwa rodzaje szkieł:

 • Szkło mineralne, zwykle wykorzystywane w zegarkach sportowych. Dzięki elastyczności będzie odporne na pęknięcia i stłuczenia. Posiada 5 stopień twardości w skali Mohs’a.
 • Szkło szafirowe, cechujące się niesamowitą twardością. Niezwykle trudne do zarysowania – posiada 9 stopień twardości w 10-stopniowej skali Mohs’a

Funkcjonalność zegarka na rower

Niezwykle istotną a zarazem przydatną cechą zegarka na rower jest jego funkcjonalność. Aktualnie istnieje szereg opcji, które pozwalają mierzyć tętno, precyzyjnie odmierzać odległość czy liczyć kalorie.

Dobrym rozwiązaniem będą modele wyposażone w system antywstrząsowy, który ochroni zegarek podczas upadku czy jazdy na bardziej wymagających trasach. 

Jeśli jesteś fanem gadżetów, polecamy wybór inteligentnego zegarka czyli smartwatcha. Komfort użytkowania smartwatcha polega na łączności z telefonem poprzez bluetooth. Dzięki temu masz dostęp do najważniejszych modułów, jak pomiar tętna, GPS, licznik kalorii czy stoper.

GPS w zegarku na rower

Dzięki funkcji GPS będziesz mógł śledzić położenie podczas treningu a także zapisywać przebyte trasy. Aktualnie, GPS jest w większości zegarków przeznaczonych do jazdy na rowerze.

Pomiar tętna za pomocą zegarka

Czujnik tętna pomoże dostosować intensywność wysiłku fizycznego do pracy Twojego serca. Dzięki temu łatwiej będzie spalić tkankę tłuszczową. Jeśli zatem planujesz zrzucić zbędne kilogramy, zaopatrz się z zegarek z tą funkcją. Wyróżniamy dwa rodzaje czujników tętna:

 • klasyczny, umieszczony na pasie napiersiowym. Pas przekazuje sygnał drogą radiową do zegarka, dzięki czemu można odczytać bieżące tętno.
 • Nadgarstkowy. W tym przypadku czujnik jest wbudowany w zegarek, więc mierzy tętno bezpośrednio z nadgarstka.

Licznik kalorii w zegarku na rower

Licznik kalorii jest kolejną popularną funkcją, którą powinny posiadać wszystkie zegarki na rower. Dzięki niemu, będziemy mogli na bieżąco weryfikować nasze efekty.

Stoper w zegarku na rower

Stoper to funkcja używana niemal w  każdym rodzaju zegarka sportowego. Obecnie stoper posiada rozmaite warianty, jak: funkcja wyścigu z „cieniem”, timer, pomiar interwałowy, czy statystyki pomiarów. Dzięki stoperowi trening będzie ciekawszy i bardziej wymierny.

Jaki zegarek na rower wybrać? – TOP 3

Suunto 9 Baro

W naszej ofercie znajdziesz wiele modeli zegarków do jazdy na rowerze. Wszystkie z nich zostały wykonane w celu ułatwienia treningu i komfortu jazdy. Jeśli trenujesz wyczynowo, polecamy  zegarki z serii Suunto 9 Baro

Modele z tej serii wykonano z tworzywa sztucznego. Gumowy pasek zapewnia lekkość i wygodę użytkowania. Każdy z modeli posiada GPS oraz czujnik tętna. Pojemna bateria pozwoli na długie treningi bez obaw o rozładowanie zegarka.

Szafirowe szkiełko doskonale chroni dotykowy ekran. 

Suunto Spartan

Świetnym wyborem na rower są również niezawodne zegarki Suunto. Modele z tej serii charakteryzują się mocną baterią oraz szeregiem funkcji, jak GPS, pulsometr, licznik kalorii czy rozbudowany stoper. Tryb energooszczędny zapewni nawet 16 godzin pracy bez konieczności ładowania.

G-Shock Mudmaster do kolarstwa górskiego

Jeśli trenujesz wyczynowo w każdych warunkach, wybierz wstrząsoodporny zegarek G-Shock i modele Mudmaster Carbon Core. Koperta z tworzywa sztucznego w której wykorzystano karbon, świetnie chroni mechanizm. Specjalnie opracowany system antywstrząsowy G-Shock zapewni im bezpieczeństwo podczas ekstremalnej jazdy terenowej oraz w razie upadku.  

Seria G-Shock Mudmaster to wielofunkcyjne zegarki przeznaczone do kolarstwa górskiego. Gwarantujemy, że każdy wyczynowiec będzie zadowolony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here