JAK SKUTECZNIE ODPAROWAĆ ZEGAREK

0
3

Jednym z najczęstszych problemów podczas użytkowania zegarków jest ich nieumyślne zachlapanie lub zalanie. Kiedy woda dostanie się do środka czasomierz, zacznie on parować od środka. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak skutecznie odparować zegarek, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Zaparowany zegarek – powszechny problem właścicieli zegarków

Nie bez powodu nawet proste zegarki posiadają dany stopień wodoszczelności – kontakt z wodą nie służy bowiem jego mechanizmowi. Dostanie się wody do środka zegarka może spowodować uszkodzenie lub zatrzymanie pracy mechanizmu oraz parowanie od wewnątrz. Kropelki pary osiadają na tarczy zegarka, co uniemożliwia swobodne odczytywanie godziny.

zaparowany zegarek

Zdarza się jednak, że nawet na wodoszczelnych modelach można dostrzec maleńkie kropelki nad cyferblatem. Dlaczego woda dostaje się do wewnątrz koperty?

Na wstępie chcemy Was uspokoić – większość zegarków po odparowaniu nadal nadaje się do noszenia. Dlaczego zatem woda dostaje się do środka urządzenia? Cóż, nie zawsze jest to wynikiem ich niepoprawnego użytkowania. Aby skutecznie odparować zegarek, powinniśmy najpierw wiedzieć jakie są przyczyny dostania się wody do środka. 

Zaparowany zegarek –  jak do tego doszło?

Najczęstszym powodem zaparowania czasomierza jest jego zalanie lub zmoczenie poprzez deszcz. Zegarek może zaparować również przez niekorzystne warunki atmosferyczne lub nagłą zmianę ciśnienia atmosferycznego czy zwyczajnie – zaparowane pomieszczenie. 

Warto zwrócić uwagę, że zegarki parują przy zmianach ciśnienia atmosferycznego – im większa wysokość ponad poziomem morza, tym prościej jest o uszkodzenie zegarka. Wraz ze wzrostem wysokości, powietrze staje się chłodniejsze. Zaparowane zegarki to częsta uciążliwość zarówno profesjonalnych wspinaczy jak i pasjonatów niedzielnych górskich wycieczek.

Różnica temperatur to również naturalny powód zaparowania zegarków. Zdarza się to podczas wyjścia zimą na zewnątrz czy wejście do wody podczas opalania się na plaży w słoneczny dzień.

dlaczego zegarek paruje

Trudno winić fizykę za uszkodzenie zegarka, jednak takie są realia. Podobnie jak parowanie szkieł w okularach zimą, tak naturalnym jest parowanie zegarka. Nagła zmiana pomieszczenia powoduje wahanie temperatury, a to prowadzi do skroplenia powietrza, które dostało się do środka koperty. Powstała woda osadza się nad cyferblatem i uniemożliwia swobodne odczytanie godziny. Dotyczy to niestety również zegarków wodoszczelnych. 

Modele o zwiększonym stopniu wodoszczelności są narażone na dodatkowe niebezpieczeństwa. Najbardziej powszechnym jest rozszczelnienie elementów czasomierza. Dlatego niezwykle istotnym jest dbanie o zegarek –  regularna wymiana uszczelek i dokładna kontrola szczelności. Jeśli zegarek uległ uszkodzeniom mechanicznym jak wstrząsy czy upadki, należy od razu poddać go konserwacji.

Jeśli nie chcesz, aby woda dostała się do środka wodoodpornego zegarka, sprawdź, czy koronka jest odpowiednio dokręcona, a będąc pod wodą nie kręć nią. Podczas kontaktu z wodą nie używaj przycisków, bo przez to woda może dostać się do wewnątrz. Nie sprawdzaj też samodzielnie uszczelek w zegarku – wybierz dobrego zegarmistrza lub autoryzowane serwisy. Po każdej kontroli czy wymianie baterii sprawdź, czy dekiel urządzenia został poprawnie zamknięty. 

Brak jakiegokolwiek stopnia wodoszczelności w zegarku to najczęstszy powód parowania zegarka. Istnieją modele wrażliwe na wodę, którym zaszkodzić może nawet przypadkowe zalanie podczas zmywania naczyń czy zamoczenie podczas ulewnego deszczu. W przypadku takich modeli zachęcamy do zdejmowania ich podczas sprzątania czy nie wystawianie ręki poza parasol podczas oberwania chmury. 

Wodoszczelne zegarki oznaczone są poprzez skrót ATM, widoczny na deklu lub tarczy.

jak odparować zegarek

Skrót ATM, obok którego zawsze widnieje wartość liczbowa, informują o stopniu wodoszczelności zegarka. Klasy wodoszczelności zaczynają się od 3 ATM – te modele powinny poradzić sobie z niewielkimi zachlapaniami. Zegarki o poziomie 10 ATM są często wybierane przez pływaków, a 30 ATM – przez profesjonalnych nurków.

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na parowanie zegarka i uszkodzenie mechanizmu są okoliczności jego przechowywania. Jeśli podczas kąpieli zdejmujesz zegarek, rób to poza łazienką. Jest to pomieszczone z największą ilością wilgoci. Unosząca się para z łatwością może dostać się pod tarczę zegarka, dlatego najlepiej zostawić go w salonie czy kuchni.

Zegarek paruje od wewnątrz – jak temu zaradzić?

Skoro znamy już powody, przez które zegarki zaczynają parować, pora dowiedzieć się jak to naprawić. Pierwszym krokiem będzie ustalenie dlaczego woda dostała się do środka oraz wskazanie okoliczności tego zdarzenia. Następnie, bez wahania pozbądź się kropelek pary. Jeśli wykonasz to szybko, masz szansę na uratowanie zegarka.

zaparowane szkiełko zegarka

Zbyt późne zauważenie wody wewnątrz zegarka może spowodować uszkodzenie jego mechanizmu oraz spowolnienie lub zatrzymanie wskazówek. Metalowe elementy wewnątrz czasomierza mogą ulec korozji, co sprawi, że zegarek nie będzie się nadawał do dalszego noszenia.

Jak prawidłowo odparować zegarek?

Aby skutecznie odparować zegarek należy udać się do dobrego zegarmistrza lub autoryzowanego serwisu, by tam, specjaliści dokładnie usunęli wilgoć. Nie rozkręcaj samodzielnie czasomierza, aby wysuszyć czy wytrzeć elementy. 

Wiele modeli jednak wysycha samodzielnie pod wpływem czasu. Aby odparować zegarek, zdejmij go z nadgarstka i połóż go w suchym i ciepłym miejscu. Możesz również spróbować włożyć zegarek do szczelnego pojemnika wypełnionego ryżem. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w małe saszetki pochłaniające wilgoć.

Jeśli domowe sposoby nie pomagają, udaj się do autoryzowanego serwisu. Pamiętaj! Jeśli samodzielnie rozkręcisz zegarek, utracisz prawo do jego reklamacji.

Zaparowany zegarek – podsumowanie

Niepoprawne przechowywanie zegarka, niekorzystne warunki atmosferyczne czy przypadkowe zachlapanie to najczęstsze przyczyny parowania czasomierza. 

Przedostanie się pary do środka nie tylko utrudnia odczytywanie godziny, ale także szkodzi mechanizmowi zegarka. Pamiętaj o regularnej kontroli. W przypadku nagłego zaparowania tarczy nie wahaj się iść do autoryzowanego serwisu, w którym specjaliści pomogą Ci uratować zegarek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here